%100

Oradan buradan şuradan yazılar…

Yeşilçam’ın efsane oyuncusu Münir Özkul’u kaybettik Yeşilçam’ın efsane oyuncusu Münir Özkul’u kaybettik
5
Türk sinemasının efsane oyuncusu, geleneksel Türk tiyatrosunun büyük ustası Münir Özkul, İstanbul’daki evinde 93 yaşında hayata veda etti. Canlandırdığı “Mahmut Hoca” ve “Yaşar Usta” karakterleriyle Türk... Yeşilçam’ın efsane oyuncusu Münir Özkul’u kaybettik

Türk sinemasının efsane oyuncusu, geleneksel Türk tiyatrosunun büyük ustası Münir Özkul, İstanbul’daki evinde 93 yaşında hayata veda etti.

Canlandırdığı “Mahmut Hoca” ve “Yaşar Usta” karakterleriyle Türk izleyicisinin hafızalarında yer edinen Özkul, uzun süredir KOAH ve DEMANS hastalığı ile mücadele ediyordu.

15 Ağustos 1925 tarihinde İstanbul Bakırköy’de doğan Münir Özkul küçük yaşlarda tiyatroya merak sardı. Özkul, İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu. Bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne ve Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nde eğitimine devam etti. Eğitiminin tamamlayan Özkul, Bakırköy’de bulunan Halkevi’nde oyunculuğa adım attı.

İlk amatör sahne deneyimlerini burada gerçekleştiren Özkul, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda bir süre oynadıktan sonra Ankara Devlet Tiyatrosu’na geçti. Ses Tiyatrosu’nda sergilenen oyunlarda rol almaya başladı. Ardından özel bir tiyatro olan Küçük Sahne’ye geçti. Burası Özkul’un yükselişinde bir dönüm noktası oldu. Yeteneği Muhsin Ertuğrul’un gözünden kaçmayan Özkul, Küçük Sahne’de birçok başarılı oyunlarda da yer aldı.

Tiyatro sahnelerinden “tesadüfen” film setlerine geçişi 40’lı yılların sonuna denk düşer. Özkul, askerliğini yaptığı dönemde, “Vatan ve Namık Kemal” adlı filmde yönetmen asistanlığı yapan arkadaşı Sırrı Gültekin’i ziyaret için Yeşilçam’a gittiği bir gün ilk defa bir filmde figüran olarak rol aldı.

400’ün üzerinde filmle, Türk sinemasına damgasını vuran önemli karakter oyuncuları arasına girdi. Üniformalı bir figüran arayışı içinde olan arkadaşının ricasını kırmayarak, biraz da komik bir anı olsun diye kamera karşısına geçti ve rol aldığı 400’ün üzerinde filmle, Türk sinemasına damgasını vuran önemli karakter oyuncuları arasına girmesini sağlayacak sinema serüveni böylece başlamış oldu.

Kalabalık kadrolu filmlerin vazgeçilmez babasıydı. Adile Naşit ile birlikte başrolü paylaştığı onlarca filmle halkın sevgisini kazandı. Naşit ve Özkul Yeşilçam’ın hiç şüphesiz en sevilen ikilisi oldu.

 O Gırgıriye’nin unutulmaz şen şakrak Sarhoş Emin’iydi, Neşeli Günler’in huysuz ama iyi yürekli Turşucu Kazım’ıydı. Bugün hala milyonların hislerine tercüman olan ‘Yaşar Usta’ gibi unutulmaz karakterlere hayat verdi ve ‘ Bay beyim’ dedi… Ve Hababam Sınıfı’nın ve hepimizin ‘Mahmut Hoca’sıydı. Bir kuşağa öğretmen olmayı sevdirdi.

100deyuz