%100

Oradan buradan şuradan yazılar…

WhatsApp’a beklenen özellik geldi WhatsApp’a beklenen özellik geldi
5
WhatsApp kullanıcılarının merakla beklediği atılan mesajın geri alınmasına imkan veren özellik artık kullanımda.  1 yılı aşkın süredir beklenen özellik sonunda geldi. Milyonlarca WhatsApp kullanıcısının platforma entegre olması için gün saydığı özellik kuşkusuz... WhatsApp’a beklenen özellik geldi

WhatsApp kullanıcılarının merakla beklediği atılan mesajın geri alınmasına imkan veren özellik artık kullanımda.

 1 yılı aşkın süredir beklenen özellik sonunda geldi. Milyonlarca WhatsApp kullanıcısının platforma entegre olması için gün saydığı özellik kuşkusuz mesajların silinebilmesi.

Geçtiğimiz aylarda beta sürümünde de gördüğümüz gibi sadece silinen mesajlar bizim telefonumuzdan kaldırılıyordu. Bu özellik sayesinde silinen mesajlar yalnız bizim telefonumuzdan değil iletiyi alan kişilerin telefonlarından da silinecek.

Bunun yanı sıra siz WhatsApp‘ın bütün özelliklerine ne kadar hakimsiniz ? 🙂

İşte mutlaka bilmeniz gereken 10 WhatsApp özelliği;

KALIN, ÜSTÜ ÇİZİLİ VE İTALİK 

Her ne kadar bir çoğumuz bu özelliği kullanmıyor olsak da yapmanız gereken tek şey metni seçip, araç çubuğundaki üç nokta simgesine dokunarak istediğiniz yazı tipini seçmek.

EMOJİ TARAMASI 

WhatsApp‘ı eğlenceli hale getiren emojiler içinde yeni özellik geliyor. Emojilerin sayısı oldukça fazla olduğu için bazen doğru anda doğru emoji’yi bulmakta zorluk çekebiliyoruz. Bu özellikle artık istediğiniz emoji’yi kelime kullanarak aramanız mümkün olacak. Tabi aramızda yazmaktan üşenen insanlar için ise aynı şekil devam 🙂

DAKİK GÖRÜNTÜLEME

Sürekli konuşmalarınızı takip etmiyorsanız, çift tık işaretinin maviye dönüştüğü anı kaçırabilirsiniz. Gönderdiğiniz mesaja basılı tutarak çıkan seçeneklerden çift tık işaretinin ne zaman maviye dönüştüğünü görebilmeniz mümkün.

GRUP SOHBETLERİNİ SESSİZE ALIN 

Çenesi düşük arkadaş gruplarınızdan sıkıldığınızda veya zırt pırt gelen mesajlara sinir olduğunuzda bu özellik işinize yarıyor. Grup bilgisini açarak grup konuşmanızı “sekiz saat, bir hafta veya bir yıl boyunca” olarak sessize alabilirsiniz.

İNTERNETİNİZ ÇABUK BİTMESİN

İnternetinizin hemen bitmesinden muzdarip iseniz “Ayarlar”dan Veri Kullanımı’na tıklayarak “Medyanın otomatik olarak indirilmesi” ayarlarını değiştirebilirsiniz.

OTOMATİK YÜKLEMELERİ DURDURUN

WhatsApp‘ınıza gelen fotoğrafların telefonunuzun galerisinde çıkmasını istemiyorsanız WhatsApp‘ın otomatik yükleme özelliğini kapatmanız yeterli. Bunu nasıl yapacağız ? derseniz;

Sohbet ayarlarınızdan “Gelen medyayı kaydet” seçeneğini kapatarak fotoğraflarınızın veya videolarınız otomatik indirme işlemini durdurabilirsiniz. Hop bitti gitti 🙂 

ÖNEMLİ MESAJLARINIZI İŞARETLEYİN 

Önemli bir mesajı bulmak için yüzlerce iletiyi geriye doğru kaydırmak yerine o mesaja yıldız işareti verirseniz işiniz gerçekten çok kolaylaşıyor. Hemde mesajlaştığınız kişinin bundan haberi bile olmadan 😉

Bunun nasıl yapacağız kısmına gelirsek tek yapmanız gereken mesajın üstüne basılı tutmak ve çıkan (*) işaretini seçmek. Bunu görüntülemek istediğinizde ise sohbetin üzerine dokunup “Yıldızlı mesajlar”ı seçmeniz yeterli. İşte sizin (*) mesajlarınız.

DİZÜSTÜ WHATSAPP 

WhatsApp‘ı sadece telefonunuzdan değil bilgisayarınızdan veya tabletinizden de kullanmanız mümkün. Bunun için bilgisayarınızdan veya tabletinizden ‘Web.whatsapp.com’ adresine girdikten sonra telefonunuzdaki WhatsApp’ınızdan alacağınız QR kodu ile sohbetlerinize istediğiniz yerden devam edebilirsiniz.

YANITLAMAYI KENDİNİZE HATIRLATIN 

Eğer çok sıkıcı, ilginizi çekmeyen bir konu konuşuyorsanız kendinize daha sonra cevap vermeniz gerektiğini hatırlatmak için sohbeti “Okunmamış” olarak işaretleyebilirsiniz. Böylece konuşmanın yanında belirecek olan mavi nokta, size cevap vermeniz gerektiğini hatırlatabilir.

FAVORİ SOHBETLER EN BAŞTA 

Buda WhatsApp‘ın yeni gelecek özelliklerinden biri. Bu özellik sayesinde bir konuşmayı sohbetler listenizin en üstüne koyabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sohbete basılı tutarak, ekranda beliren ‘pin’ opsiyonunu seçmek. Daha sonrasında istediğiniz kişinin sohbeti hep elinizin altında 🙂

100deyuz