%100

Oradan buradan şuradan yazılar…

Türkiye’nin en fazla okuduğu yazar kim ? Türkiye’nin en fazla okuduğu yazar kim ?
5
Online kitap şatış platformu İdefix’in çıkardığı Türkiye’nin son 6 aylık okuma haritasına göre, en çok okunan roman ve  çocuk öyküleri hatta Türkiye’nin en çok... Türkiye’nin en fazla okuduğu yazar kim ?

Online kitap şatış platformu İdefix’in çıkardığı Türkiye’nin son 6 aylık okuma haritasına göre, en çok okunan roman ve  çocuk öyküleri hatta Türkiye’nin en çok okuyan illeri belli oldu.

Öncelikle en düşük okuma oranından başlarsak araştırmaya göre en az okuma oranı Şanlıurfa‘ya ait. Şanlıurfa’nın son sıraları Yozgat, Adıyaman, Osmaniye ve Kahramanmaraş oldu.

İdefix’in “Türkiye ne okuyor” adlı araştırması şehre satılan kitap adedi, toplam satılan kitap sayısı, şehir nüfusu ve toplam nüfus baz alınarak yapıldı. Araştırmaya göre en çok kitap okunan şehir ise Ankara oldu. Başkentimizi sırası ile İstanbul, Eskişehir, İzmir, Tunceli ve Muğla takip etti.

En fazla hangi yazar okundu sorusuna gelirsek Stefan Zweig ilk sıralarda yer alırken, ikinci sırada Zülfü Livaneli, üçüncü sırada da Yuval Noah Harari yer aldı. Listede ayrıca Yaşar Kemal, George Orwell, Jules Verne gibi klasikleşmiş kitapların yazarları da üst sıralarda bulunuyor.

En sevilen yayınevleri ise İş Bankası Kültür Yayınları, Yapı Kredi Yayınları ve Can Yayınları oldu

100deyuz