%100

Oradan buradan şuradan yazılar…

Kredi Kartlarında Yeni Düzenleme Kredi Kartlarında Yeni Düzenleme
4
Kredi kartı yapılandırma yasası sayesinde kredi kartlarında genel taksit sınırı 9 aydan 12 aya çıkarılırken, elektrik-elektronik eşya ve bilgisayarda bu sayı 9’dan 6 aya... Kredi Kartlarında Yeni Düzenleme

Kredi kartı yapılandırma yasası sayesinde kredi kartlarında genel taksit sınırı 9 aydan 12 aya çıkarılırken, elektrik-elektronik eşya ve bilgisayarda bu sayı 9’dan 6 aya indirilecek

Açıklanan Ekonomi Koordinasyon Kurulunda (EKK) alınan kararlarına göre, bireysel kredilere yönelik önemli düzenlemelerde hayata geçirilecek.

Telekomünikasyonla ilgili harcamalar ve akaryakıt, gıda ve yemek ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit yasağı uygulamasına devam edilmesine karar verilirken, elektrik-elektronik eşya (beyaz eşya alımları hariç) ve bilgisayar alımlarında taksit sınırı 9 aydan 6 aya indirildi.

Havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık, konaklama, sağlık ve sosyal hizmetlerle ilgili harcamalar, sağlık ürünü alımları, kulüp ve derneklere yapılan ödemeler ve vergi ödemelerinde uygulanan 9 ay taksit sınırı aynen geçerli olacak.

kredi-karti-duzenleme

Yurt dışında yapılan harcamalar, alkollü içecek alımları, kozmetik ve ofis malzemesi alımları ve doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar taksit yasağına tabi tutulacak.

Tüketici kredilerindeki vade sınırı 36 aydan 48 aya yükseltilirken, konut kredilerinde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranına ilişkin sınırı ise yüzde 75’ten yüzde 80’e çıkarılacak.

Kurumsal kartlarla yapılan tüm mal ve hizmet alımlarında 9 ay olan genel taksit sınırı 12 aya çıkarılacak.

Kredi kartlarının mevcut borç bakiyeleri, tüketicinin talep etmesi halinde 72 aya kadar taksitlendirilebilecek.

İhtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri kart hamilleri tarafından talep edilmesi durumunda bir defaya mahsus en fazla 72 ayla sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilecek.

Bu kapsamda canlı kredilerin vadesinin uzatılması suretiyle yeniden yapılandırılması durumunda genel karşılıklarının artırımlı olarak ayrılmasına ilişkin hükümler kaldırılacak.kredi-karti-alisveris

Sonuç olarak beklenilen olmadı. Bence dağ fare doğurdu. Mobilya alırken taksit sayısı 9 dan 12 ye çıktı ama bilgisayar gibi elektronik bir cihaz alırken taksit sayısı 9 dan 6 ya düştü. Kozmetik grubu ise eskiden taksit yapılabilir durumdayken şimdi taksit yapılamayan harcamalar grubuna alındı.

100deyuz