%100

Oradan buradan şuradan yazılar…

Kara Cuma (Black Friday) nedir ? Kara Cuma (Black Friday) nedir ?
5
Her yıl milyonlarca insanın çılgınlar gibi alışveriş yapmasına sebep olan Kara Cuma bu yıl da geldi çattı. Peki Kara Cuma (Black Friday) nedir ?... Kara Cuma (Black Friday) nedir ?

Her yıl milyonlarca insanın çılgınlar gibi alışveriş yapmasına sebep olan Kara Cuma bu yıl da geldi çattı. Peki Kara Cuma (Black Friday) nedir ?

Kara Cuma Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında gerçekleşen bir alışveriş çılgınlığıdır.  Amerika’da Kasım ayının dördüncü perşembesi, Kanada’da Ekim ayının ikinci pazartesi günü kutlanan Kara Cuma bu yıl Türkiye’de ise 24 Kasım tarihine denk geliyor. Ünlü ve çoğu markalar Kara Cuma‘da %80’e varan indirimler uyguluyor. Bu uygulama aslında ilk olarak elektronik cihazlarda başlamış daha sonra diğer ürünlere de yayılmıştır. Mutlaka sizinde sevdiğiniz ve takip ettiğiniz marka indirim uygulayacaktır. Sakın kaçırmayın 🙂

İnsanların akıllarında olan soru ise madem bu kadar güzel bir şey indirim üstüne indirim uygulanıyor o zaman neden adı Kara Cuma? Merak edenler için bu konuda iki inanış var.

Birincisi; Kara Cuma kutlamaları için mağazalar kapılarını saat 04:00 ve 05:00 arasında açar. Daha gün aydınlanmadığı için bu güne Kara Cuma ismi verilmiş olabilir.

İkinci inanış ise; Kara Cuma günü mağazalar tamamen boşaltılıyor, insanlar birbirini ezip yaralıyor ve hatta hayatını kaybedenler bile olabiliyor. Bu da normal bir gün kara hale getirebilmek için yeterli bir sebep bence.

Black Friday ifadesi ilk olarak 1961 yılında yerel bir gazetede kullanıldı. İlerleyen yıllarda ise bu alışveriş çılgınlığı bir gelenek haline getirildi. Hangi ürünler indirime giriyor derseniz, elbise, ayakkabı, cep telefonu, bilgisayar, televizyon aklınıza gelebilecek çoğu ürün bunların arasında 🙂

DEAL KAVRAMI 

Kara Cuma‘nın en önemli olaylarından biri olan deal kavramını açıklamadan olmaz. Aslında kelimenin ingilizce anlamından da anlaşılacağı gibi bir tür anlaşma yapma yöntemi. Diyelim ki mağazalar açıldı ve siz biraz arkalarda kaldınız, eyvah o da ne? almak istediğiniz tişört tükenmiş bile. Elinize geçen ilk beğendiğiniz ürünü alıyor ve kasaya ilerliyorsunuz. Bir baktınız karşıda bir kadın elinde istediğiniz tişörtü tutuyor. İşte bu noktada biz “DEAL” kavramı diyoruz. 🙂 Kadına yavaşça yaklaşıp “Hey merhaba, elinde tişörtü bu tişörtle değiştirmeye ne dersin?” sorusunu sorar ve anlaşırsanız bir deal gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Tabi bu soru karşılığında istediği yanıtı alamayan insanların başka kavramları da tercih ettiğini unutmayalım 🙂

100deyuz