%100

Oradan buradan şuradan yazılar…

Hubble Uzay Teleskobu, bugüne kadarki en ilginç gezegeni keşfetti. Hubble Uzay Teleskobu, bugüne kadarki en ilginç gezegeni keşfetti.
5
Işığı neredeyse hiç yansıtmayan bir gezegen keşfedildi. Bir yılı dünya zamanıyla bir gün süren gezegen, ışığı neredeyse hiç yansıtmayacak kadar siyah! Kanada McGill Üniversitesi‘nden Taylor... Hubble Uzay Teleskobu, bugüne kadarki en ilginç gezegeni keşfetti.

Işığı neredeyse hiç yansıtmayan bir gezegen keşfedildi. Bir yılı dünya zamanıyla bir gün süren gezegen, ışığı neredeyse hiç yansıtmayacak kadar siyah!

Kanada McGill Üniversitesi‘nden Taylor Bell önderliğindeki gökbilimciler, Hubble Uzay teleskobu sayesinde keşfettikleri ve WASP-12b kod adı verdikleri Güneş sisteminin dışındaki gezegenin siyah bir gaz devi olduğunu belirledi.

1400 IŞIK YILI UZAKTA

WASP-12b Dünya’dan bin 400 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor ve Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni olan Jüpiter‘den neredeyse iki kat büyük.

BİR YILI BİZE GÖRE 1 GÜN

Etrafında döndüğü yıldıza çok yakın olması nedeniyle kara gezegenin yıldızının etrafında 1 yıllık döngüsünü tamamlaması, Dünya’nın 1 günlük hareketine eşit.

SİMSİYAH BİR ATMOSFERİ VAR

Bu kısa mesafe ve hızlı hareket sebebiyle gezegen yüzeyinin 2600 dereceye kadar ısındığı tahmin ediliyor. Işığı emen şeyin ise simsiyah atmosferindeki maddeler olduğu düşünülüyor.

 

 

100deyuz