%100

Oradan buradan şuradan yazılar…

Hayatımızı değiştirecek çılgın buluşlar Hayatımızı değiştirecek çılgın buluşlar
5
Hayatımızın her noktasını belki küçük bir dokunuş bile olsa değiştirmek mümkün. Eğlenceli ve kolay hale getirmek de mümkün. Bugünde hayatımızı küçük büyük demeden değiştirecek... Hayatımızı değiştirecek çılgın buluşlar

Hayatımızın her noktasını belki küçük bir dokunuş bile olsa değiştirmek mümkün. Eğlenceli ve kolay hale getirmek de mümkün. Bugünde hayatımızı küçük büyük demeden değiştirecek çılgın buluşları listeliyoruz 🙂

Metroda Eğlence; Metrodaki tutamaçlar değişiyor, yurtdışında başlayan yeni uygulama yolcuları bayağı eğlendireceğe benziyor. Ne mi? Endüstri tasarımcısı Jiang Qian aynı zamanda video oyunu olan metro tutma kemeri tasarlamış. Kemerin her iki tarafında da basacağınız düğmeleri var. Joystick yerine tutma kemerini sağa sola çevirerek hareketleri kontrol ediyorsunuz.

Jiang aynı zamanda trende dengenizi bulmaya çalışırken de oynayabileceğiniz eğlenceli oyunlar tasarlıyor. Adı Strap Game olan kemer; telefonunuzdaki Angry Birds’ün aksine ineceğiniz durağa yaklaşınca sizi uyarıyor.

Anti Kambur Duruş Ekranı; Philips’in ErgoSensor monitörünün önünde kambur durduğunuz anda dik durmanız için uyarı alıyorsunuz. Sensör sayesinde sırt ağrıları ve göz yorgunluğu için kamerayla vücut pozisyonunuz takip ediliyor ve nasıl oturduğunuz belirleniyor.

Daha İyi Görünen Filmler; Film projektörü saniyede 27 görüntü gösteriyor. Yönetmen James Cameron ve Peter Jackson bu sayıyı 48’e hatta 60’a çıkarmayı öneriyor. Bu buluşla filmlerde renkler daha parlak, daha keskin görüntü ve hareketler daha yumuşak olacak.

Düşünen Dişler; Princeton ve Tufts’taki bilim adamları “çok ince” diş sensörü üzerinde çalışıyorlar. Bakteri, diş taşı ya da enfeksiyon olduğu anda sensör alarm gönderiyor ve ayrıca bu bilgiyi dişçinizle de paylaşıyor. Bu sistem midedeki ülser ve kanser hastalıkları araştırmalarında tükürük teşhisinde kullanılmış.

Arabanızda Doktor; Kaza geçirdiğinizde arabanız yardım çağırabilecek ve kaza sonrasında sağlık ekibine bilgi geçecek. Örneğin; kaza yerine gelmeden önce “iç kanama ya da beyin kanaması” gibi durumun ciddiyetini sağlık ekibine bildirerek acile ya da travma merkezine yönlendirmelerine yardımcı olacak.,

Michigan International Center for Automotive Medicine’nın ürettiği prototip modellerde; arabadaki sensörlerle, arabanın hızı ve çarpma yeri gibi bilgiler ve kurbanların 3D görüntüleri alınabiliyor.

Uykuda Teşhis; Uykudayken kafamızdaki küçük sensörle erken teşhis yapılabilecek. Uykuyu beyne giriş olarak tanımlayan Dr. Philip Low ön belirtileri olmasa bile şizofreni, bayılma, depresyon ve ya Parkinson gibi hastalıkların sinyallerini gönderen çalışmasını bir adım ileriye taşıyarak; madeni paranın yarısı büyüklüğünde bir aletle beyin scan’lerini, tablet bilgisayarlara veya akıllı telefonlara gönderebilecek.

Yeni İtfaiyeci; Büyük bir yangını söndürmek için çok fazla su ve toksik madde içeren kimyasal kullanılmak zorunda. Pentagon’daki Güvenlik Araştırma yetkilileri elde taşıyabileceğiniz, yangını kimyasallar olmadan söndürebilen bir alet ürettiler.

Alevi havasızlıkla söndürmek yerine elektrik alanıyla alevin yapısı istikrarsız hale getiriliyor. Bu teknoloji, etraftaki hassas yapılara zarar vermeden yangını söndürmek için de uygun.

Alkolsüz Sarhoşluk; Londra’daki Imperial College’ta yeni bir içki üzerinde çalışılıyor. Sizi sarhoş etmeyecek ancak alkol almış hissi verecek içkiyi alkolsüz bir içecekle de birleştirmeniz mümkün olacak.

Düşünce Okuyan Alışveriş Arabası; Chaotic Moon Laboratuvarı düşüncelerinizi okuyan, uşak gibi hareket eden robot alışveriş arabasını test etmeye başladı. Arabada bulunan tablet bilgisayara bilgilerinizi mesaj atıyorsunuz. Kim olduğunuzu ve akşam yemeği için neye ihtiyacınız olduğunu biliyor.

Microsoft’un Kinetic Hareket Sensör Teknolojisi’nin kullanıldığı alışveriş arabası sizi mağaza boyunca takip ediyor ve alışveriş listenizdeki malzemelere doğru yönlendiriyor, aynı zamanda sesle diyetinizi bozacak yiyecekler konusunda uyarıyor. Arabanızda aldıklarınız otomatik olarak scan’leniyor ve araç üzerinde satın alma işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz, kasa sırası beklemek zorunda da kalmıyorsunuz.

100deyuz