%100

Oradan buradan şuradan yazılar…

Geminid (İkizler) Meteor yağmuru dün gece gerçekleşti Geminid (İkizler) Meteor yağmuru dün gece gerçekleşti
5
Yeterince karanlık alanlarda Türkiye saati ile gece yarısından sonra izlenebilen Geminid (İkizler) Meteor Yağmuru dün gece gerçekleşti. 2017 yılının son çıplak gözle seyredilebilen son... Geminid (İkizler) Meteor yağmuru dün gece gerçekleşti

Yeterince karanlık alanlarda Türkiye saati ile gece yarısından sonra izlenebilen Geminid (İkizler) Meteor Yağmuru dün gece gerçekleşti. 2017 yılının son çıplak gözle seyredilebilen son meteor yağmuru Geminid, 13 Aralık Çarşamba gününü 14 Aralık’a bağlayan gece yaşandı. 

Astronomi alanıyla ilgilenen insanların ve tabi ki bizim büyük heyecanla beklediğimiz Geminid Meteor Yağmuruna ilgi büyüktü. 5 Aralık’ta başlayan Meteor Yağmuru, dün gece en yoğun seviyeye ulaştı. Dünyanın her yerinden saat 02.00 civarında rahatlıkla gözlemlenebildi. Gözlemlenen ve en yoğun görülen şehirler arasında Bursa, Ankara ve Manisa’da gözlemlendi.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ise Meteor Yağmurlarını en iyi derecede gözlemleyebilmek için ABD’nin Alabama eyaletinde bulunan Huntsville şehrinde Türkiye saati ile bugün sabah 09.00 ‘da NASA TV, NASA TV Media ve NASA Youtube kanallarından canlı yayına başladı. 

GEMİND (İKİZLER) METEOR YAĞMURU NEDİR ?

“Meteor yağmurlarının kralı” olarak bilinen Geminid, 3200 Phaethon adlı sönük bir kuyrukluyıldızın, Güneş etrafındaki yörüngesinde dönerken arkasında bıraktığı kaya parçaları sonucunda oluşuyor. Yeterince karanlık alanlarda gece saat 00.00’dan sonra saatte ortalama 50’ye yakın ‘yıldız kayması’ görülebiliyor.

BURSA NİLÜFER

Nilüfer Belediyesi ve Bursa Amatör Astronomi Kulübü Derneği işbirliği ile yapılan organizasyon Nilüfer ilçesine bağlı Nilüfer Belediyesi Fadıllı Havacılık Tesislerinde gerçekleştirildi. Yaklaşık 75 kişinin katıldığı göktaşı yağmuru izleme etkinliğinde amatör ve profesyonel astronomlar, kurulan teleskop ile gökyüzünü izledi. Yanında fotoğraf makinesi getiren gökyüzü meraklıları ise ‘Yıldız Pozlama’ çekimi ile fotoğraf çekti. Gece boyu dünyanın yörüngesine girerek yanan kaya parçalarının oluşturduğu şölene, gençler, çocuklar ve aileler yoğun katılım gösterdi.

ANKARA

Halk arasında “yıldız kayması” olarak bilinen meteor yağmurunun en yoğun olanlarından Geminid (İkizler), Ankara’da gözlendi. 

MANİSA

Halk arasında “yıldız kayması” olarak bilinen göktaşı yağmurunun en yoğun olanlarından Orionid, Manisa’nın Kula ilçesindeki “Peri Bacaları Tabiat Parkı’nda gözlendi.

100deyuz