%100

Oradan buradan şuradan yazılar…

Game of Thrones hakkında bilinmeyenler Game of Thrones hakkında bilinmeyenler
5
Tyrion Lannister karakterini oynaması için sadece Peter Dinklage’a teklif götürüldü. Eğer Dinklage bu rolü reddetseydi bu karakteri kimin oynayacağı hakkında kimsenin en ufak bir fikri yoktu. Aktris Sophie... Game of Thrones hakkında bilinmeyenler

Tyrion Lannister karakterini oynaması için sadece Peter Dinklage’a teklif götürüldü. Eğer Dinklage bu rolü reddetseydi bu karakteri kimin oynayacağı hakkında kimsenin en ufak bir fikri yoktu.

Aktris Sophie Turner dizide Sansa’nın korkutucu köpeği olan “Lady”‘den çok etkilenmiş ve onu sahiplenmeye karar vermiş. Turner’ın annesi, gerçek adı Zunni olan köpeğin oynadığı karakter dizide öldükten sonra dizi yapımcılarını ikna etmiş ve bundan sonra Turner’ın olmuş.

Dizide Maester Aemon karakterini canlandıran Peter Vaughan’ın gözleri oynadığı roldeki gibi görmüyor. Bu rolün böyle biri tarafından doldurulması biraz düşündürücü, fakat Martin gerçekçiliği çok seviyor ve her şey mümkündür.

Dizide Robb Stark’ın karısını oynayan Oona Chaplin gerçekte Charlie Chaplin’in torunudur.

Daenerys Targaryen’ın yani khaalesi’nin dizide Khol Drogo için yediği at kalbi yaklaşık 1.5 kg’dan oluşan bir jelibon yığınıydı ve tadı çamaşır suyu gibi olan sahte bir kan kullanılmıştı.

Kral Joffrey ve Margaery Tyrell’ın düğününde görülen “güvercin pastası” tarifinin 16.yüzyılda yaşayan yazar Giovanni de Rosseli’ye ait olduğu ve dizide yer alan pastanın da gerçek olduğu açıklandı.

Harry Lloyd yani Visery Targanyen’in ünlü İngiliz yazar Charles Dickens ile akraba oldukları ortaya çıktı. Buna göre Dickens, Lloyd’un büyük dedesi.

George R.R. Martin, Cersei’nin “Utanç Yürüyüşü”nü tarihi bir olaydan yola çıkarak yazdığını söyledi. Ortaçağ İngiltere’sinde, Kral 4. Edward’ın ölümden sonra metresi de çıplak olarak halk arasında yürütülerek cezalandırılmıştı.

George R. R. Martin , daha önce Jon Snow ve Arya Stark’ı içeren dramatik bir aşk hikayesi yazmayı düşündüğünü fakat bundan vazgeçtiğini açıkladı.

Sansa karakterinin saç tasarımı ve giydiği kostümler dizinin senaryosuyla ilgili çeşitli ipuçlarını barındırıyor.

Dizinin bir bölümünde eski ABD başkanlarından George Bush’un kafa protezi kullanıldı. Gelen eleştiriler üzerine, Game of Thrones’ın yapımcıları bunun politik bir eleştiri olmadığını sadece ellerindeki malzemeyi değerlendirmek istediklerini açıkladı. HBO ise konuyla ilgili özür diledi.

David J. Peterson tarafından Game of Thrones dzisi için yaratılan Dothraki dilinin kelime hazinesinde 3000’den fazla sözcük bulunuyor ve bu sayı sürekli artıyor.

Dizide Margaery Tyrell karakterini canlandıran Natalie Dormer diziye dahil olmadan önce de serinin sıkı bir takipçisiydi. Çekimlerde sadece kendi sahnelerini okuyor ve geri kalan kısımları o da bizlerden biri gibi heyecanla takip ediyor.

Arya Stark karakterini canlandıran Maise Williams dizide 4 sezon boyunca aynı kıyafetleri giymekten o kadar bıkmıştı ki Braavos’a gidişiyle giyeceği yeni kıyafetlerini sabırsızlıkla bekliyordu.

Khaleesi rolünü canlandıran Emilia Clarke’ın peruğunun hazırlanması 2 saat gibi süre gerektiriyor.

100deyuz