%100

Oradan buradan şuradan yazılar…

En uzun geceye hazır olun! En uzun geceye hazır olun!
5
Kış gündönümü olarak bilinen 21 Aralık gecesi Oğlak dönencesine güneş ışıkları 90 derece açı ile gelecek. İşte en uzun gece 21 Aralık hakkında tüm... En uzun geceye hazır olun!

Kış gündönümü olarak bilinen 21 Aralık gecesi Oğlak dönencesine güneş ışıkları 90 derece açı ile gelecek. İşte en uzun gece 21 Aralık hakkında tüm merak edilenler 🙂

En uzun geceyi yaşayacağımız 21 Aralık geldi, çattı. Artık daha çok güneş ışınlarından faydalanabileceğiz. Bugünden itibaren gündüzler uzamaya başlayacak. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarımkürede kışın, güney yarımkürede yazın başlangıcı sayılır. Markalarda da en uzun gece indirimi sabah erken saatlerde başladı bile. 

KIŞ GÜNDÖNÜMÜ NEDİR? 

Kış Gündönümü’nde (yaklaşık 21 Aralık) ise, güneş ışıkları Oğlak Dönencesi’ne dik gelir. Kuzey yarımkürede günler uzamaya, güney yarımkürede kısalmaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarımkürede kışın, güney yarımkürede yazın başlangıcı sayılır. 21 Aralık günü yılın en kısa günü ve bu gece ise yılın en uzun gecesi yaşanacak. Bilimsel olarak da kış mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen 21 Aralık tarihinde, yılın en kısa günü ve en uzun gecesi yaşanıyor.

Gündüz süresinin uzunluğu güneye gidildikçe artar. Bu nedenle 21 Aralık’ta ülkemizde en uzun gündüz Hatay’da yaşanır.En uzun gece ise Sinop’ta yaşanıyor. En uzun gecenin yaşanacağı Sinop’ta gece süresi 15 saat 6 dakika, Gündüz süresi ise 8 saat 54 dakika olacak.

İSTANBUL 21 ARALIK

Güneşin doğuşu: 08.27
Güneşin batışı: 17.40
Gece süresi: 14 saat 47 dakika 
Gündüz süresi: 9 saat 13 dakika
En uzun gecenin yaşanacağı Sinop’ta gece süresi 15 saat 6 dakika;
Gündüz süresi ise 8 saat 54 dakika olacak.
En kısa gecenin yaşanacağı Hatay’da gece süresi 14 saat
Gündüz süresi ise 10 saat yaşanacak.

GÜNDÖNÜMLERİ VE EKİNOKS TARİHLERİ

21 Mart (ekinoks) : Gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz kuzey yarım kürede ilkbahar başlarken güney yarımküre sonbahara girer.

21 Haziran (Yaz gündönümü): Yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesinin yaşandığı zamandır. Bir diğer adı da Yaz gündönümüdür. Kuzey yarım kürede yaz başlarken güney yarım kürede kış başlar.

23 Eylül (ekinoks): Gece ve gündüz eşit olur. Kuzey yarımkürede yaz biter, sonbahar başlar. Güney yarımkürede ise bahara geçiş olur.

 

 

100deyuz