%100

Oradan buradan şuradan yazılar…

Çin Uzay İstasyonu Dünya’ya düşecek mi? Çin Uzay İstasyonu Dünya’ya düşecek mi?
5
Çin’in 2011 yılında yörüngeye gönderdiği 8,5 ton ağırlığındaki uzay istasyonu Tiangong-1, Eylül 2016’dan bu yana kontrolsüz bir şekilde yol alıyor ve önümüzdeki ay dünyaya parçalarının düşmesi bekleniyor. Avrupa... Çin Uzay İstasyonu Dünya’ya düşecek mi?

Çin’in 2011 yılında yörüngeye gönderdiği 8,5 ton ağırlığındaki uzay istasyonu Tiangong-1, Eylül 2016’dan bu yana kontrolsüz bir şekilde yol alıyor ve önümüzdeki ay dünyaya parçalarının düşmesi bekleniyor. Avrupa Uzay Ajansı’nın öngörülerinden biri bizi de yakından ilgilendiriyor. Çünkü istasyona ait parçaların Türkiye’ye düşme ihtimali var.

Çin 2011 yılında fırlattığı bu uzay aracı ile daha büyük bir uzay üssü inşa etmeyi amaçlıyordu. Araç iki yıllık ömrünü 2013’te tamamlamış, mürettebatı da bu sürenin tamamlanmasıyla gemiden ayrılmıştı. Ancak 2016’nın Eylül ayında aracın kontrolü kaybedildi.

Uzay ajansın tarafından yapılan değerlendirmeye göre Tiangong-1‘in ocak ile mart arasında yörüngeye girmesi bekleniyor. Düşüş rotası üzerinde yapılan tahminler ise ülkemizin de risk altında olduğunu gösteriyor. BBC Türkçe’den gelen bilgilere göre; Türkiye ile beraber risk altında bulunan ülkeler arasında İspanya, İtalya ve Hindistan da var.

Yerden 300 kilometre yüksekte yörüngede kontrolsüz bir şekilde ilerleyen Tiangong-1 ile ilgili tahminleri duyuran Avrupa Uzay Ajansı’ndan Holger Krag, “Atmosfere girişten çok kısa bir zaman önce bile ancak çok geniş bir coğrafi alan üzerine risk tahmini yapabiliyoruz” diyor.

Araştırma şirketinin atmosfere yeniden giriş konusunda uzmanlaşan araştırmacısı Bill Ailor’a göre ise, Tiangong’un çoğu parçası gezegenimizin yüzde 70’ini oluşturan okyanuslara düşecek. Ancak NASA kimi parçaların şehir ve kasabalara düşebileceğini, ortaya çıkacak can ve mal kaybından Çinli meslektaşlarının sorumlu olacağını belirtiyor.

NASA her ne kadar Çinli meslektaşlarını uyarsa da, Ailor mart ayında yeniden atmosfere girerek parçalanacağını tahmin ettiği uzay aracının herhangi bir mülke ya da kişiye zarar vermeyeceği görüşünde. Eğer korkulan olursa ve düşen parçalar insanların malına ya da canına zarar verirse, uluslararası uzay kanunu gereğince mağdurlara yüklü tazminatlar ödenmesi gerekecek.

Aracın atmosefere girerken büyük oranda yanması bekleniyor. Fakat büyük kütlesinden dolayı aracın parçalarının yeryüzüne ulaşması riski ortadan kalkmıyor. Kısacası birkaç ay içerisinde neler olacak birlikte göreceğiz. Şunu da hatırlatmak gerekirse, uzay uçuşları tarihinde, düşen uzay aracı parçaları nedeniyle hayatını kaybeden olmadı.

100deyuz