%100

Oradan buradan şuradan yazılar…

Çanakkale Destanı Ortaköy’de Çanakkale Destanı Ortaköy’de
5
Türkiye milletinin en büyük destanlarından birisi olan Çanakkale Zaferi, Ortaköy’deki bir müzede yeniden canlandırılıyor. Müzede yıllar boyunca toplanan koleksiyon parçaları yer alıyor.  Ortaköy’de bulunan... Çanakkale Destanı Ortaköy’de

Türkiye milletinin en büyük destanlarından birisi olan Çanakkale Zaferi, Ortaköy’deki bir müzede yeniden canlandırılıyor. Müzede yıllar boyunca toplanan koleksiyon parçaları yer alıyor. 

Ortaköy’de bulunan Deriden mağazasının alt katında açılan sergi, yıllar boyunca toplanılan yüzlerce koleksiyon parçasının sosyal sorumluluk anlayışı içinde ücretsiz sergileniyor. Kurtuluş Savaşı‘nın ön sözü olarak nitelenen ve 57 bin şehit verilerek kazanılan Çanakkale Zaferi, söz konusu sergide yer alan tüfek, tabanca, kama, kılıç, bıçak, ecza malzemeleri, mutfak araç gereçleri, askerlerin giymiş olduğu üniforma ve kıyafetler, mektuplar, bayraklar ve daha yüzlerce parça ile yeniden canlandırılıyor.

Deriden, yıllar süren çabalarla topladığı nadide koleksiyon parçalarının, bu konuda tezi olan Tarih Bölümü mezunu 1. Dünya Savaşı üzerine doktorasını yapan Yusuf Köylü ile birlikte 8 aylık bir çalışma sonucu sergilenmeye başlandığı sergi, özellikle okullar için özel programlar gerçekleştiriyor.

100deyuz