%100

Oradan buradan şuradan yazılar…

Ayla, Oscar’a aday olamadı Ayla, Oscar’a aday olamadı
4.5
Oscar’a aday yabancı film listesi açıklanırken Türkiye’nin Oscar aday adayı Ayla listede yer almadı. Öte yandan Fatih Akın’ın Almanya’yı temsil ettiği son filmi In... Ayla, Oscar’a aday olamadı

Oscar’a aday yabancı film listesi açıklanırken Türkiye’nin Oscar aday adayı Ayla listede yer almadı. Öte yandan Fatih Akın’ın Almanya’yı temsil ettiği son filmi In the Fade (Paramparça) listeye girmeyi başardı.

Ayla filminin Oscar’a aday olup olmaması biliyorsunuz ki aylardır konuşulan bir konuydu. Bazılarımıza göre “Kesin Oscar’da ilk 5’e kalır” denildi. Bazılarımıza göre ise yeterli bulunmadı. Ancak sinemaseverlerden tarafından Ayla çok sevildi ve büyük bir beğenide topladı.

Peki listede kalmayı başaran adaylar kimler oldu ? 

Oscar’da yabancı dilde 9 film adayları yer aldı. Özel bir komisyon daha sonra belirlenen bu filmlerden en iyi 5 film seçecek.

Şili, “A Fantastic Woman,” Sebastián Lelio
Almanya, “In the Fade,” Fatih Akin
Macaristan, “On Body and Soul,” Ildikó Enyedi
İsrail, “Foxtrot,” Samuel Maoz
Lübnan, “The Insult,” Ziad Doueiri
Rusya, “Loveless,” Andrey Zvyagintsev
Senegal, “Félicité,” Alain Gomis
Güney Afrika, “The Wound,” John Trengove
İsveç, “The Square,” Ruben Ostlund

Ayla listede yer almasa da listede yer alanların arasında bir Türk yönetmen olması hepimizi sevindirdi. Tüm dallardaki Oscar Adayları ise 23 Ocak’ta açıklanacak. Oscar ödül töreni 4 Mart’ta düzenlenecek.

100deyuz