%100

Oradan buradan şuradan yazılar…

Apple’a ilk kişisel dava açıldı Apple’a ilk kişisel dava açıldı
5
Son yapılan testlerde Apple’ın eski iPhone’ların hızını bilerek düşürdüğü ortaya çıktı ve bu gelişmenin ardından iPhone kullanıcıları için kriz başlamış oldu.  Hepimizin bildiği üzere... Apple’a ilk kişisel dava açıldı

Son yapılan testlerde Apple’ın eski iPhone’ların hızını bilerek düşürdüğü ortaya çıktı ve bu gelişmenin ardından iPhone kullanıcıları için kriz başlamış oldu. 

Hepimizin bildiği üzere iPhone kullanıcılarının en büyük sıkıntısı, yeni iPhone’larla gelen iOS güncellemeleriyle birlikte kullanımdaki eski telefonların yavaşladığı ve bugüne kadar konuyla ilgili herhangi net bir kanıt sunulamamış olmasıydı. Apple gündemine bomba gibi düşen bu gelişmenin ardından Apple’a ilk kişisel dava da açılmış oldu. 

Peki güncellemenin ardından gelen sorunlar neler ? 

Bir süredir iddia edilen diğer bir konu ise yeni çıkan iPhone telefonlar ile birlikte eski yüklenen iOS güncellemelerinin performans ve şarj sorunlarını da beraberinde getirdiği. 

Yeni çıkan iddialar arasında batarya sorunu da var.  Twitter’da @sam_siruomu ismiyle yaptığı işlemci testini paylaşan bir Reddit kullanıcısı da pili değiştirilen iPhone’un hızlandığını ortaya çıkarıyor. Değişim öncesi 600 MHz’de çalışan iPhone işlemcisi, yeni pil ile birlikte 1400 MHz hıza ulaşmış.

Mobil cihazlar için Benchmark testleri yapan John Poole, yeni iOS’lar ile birlikte gelen yavaşlamanın çözümü için cihazın değil, pilin değiştirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Yani cihazı değil aslında pilini değiştirmek gerekiyor.

Ancak bu iddiaların ardından Apple’dan yanıt gecikmedi 🙂

Techcrunh isimli internet sitesinde yer alan habere göre, Apple durumla ilgili bir açıklama yaparak kullanıcıların “Apple eski iPhone’ları bilerek mi yavaşlatıyor?” sorusuna yanıt verdi.

Apple, her zaman kullanıcı deneyimi ve cihazların kullanım ömrünün en üst seviyede tutulmasının amaçlandığını belirtmesinin yanı sıra Lityum-ion pillerin düşük sıcaklıklarda ve uzun yıllar kullanım sonrasında performansında düşüş olduğuna ve aniden kapandığına dikkat çekerek , geçtiğimiz yıl bunu önlemek için bir adım atıldığını açıkladı.

Geçen yıl iPhone 6, iPhone 6s ve iPhone SE‘lerin beklenmedik şekilde kapanmasının önüne geçmek için düzenlemeler yaptıklarını şimdi bu düzenlemeyi iOS 11.2 kullananan iPhone 7’lere de uyguladıklarını ve gelecekte de benzer uygulamaları olacakları da ifade edildi.

Apple, daha önce de iPhone’larda 500 şarjın ardından pide yüzde 20’ye varan kapasite kaybı yaşandığını açıklamıştı. Bu haberin ardından şirkete ilk kişisel dava da açıldı. Los Angeles Kaliforniya’da açılan davada, Apple’ın yaptığı bu işlemin kullanıcılara zarar verdiğine ve eski cihazların değerini kaybetmesine neden olduğunu savunan Stefan Bodganovich, Apple’a karşı dava açtı. Bakalım bu dava nasıl bir sonuç verecek ?

100deyuz