%100

Oradan buradan şuradan yazılar…

Apple Watch hayat kurtardı Apple Watch hayat kurtardı
5
Apple’ın akıllı saati Apple Watch herkesi şaşırttı diyebiliriz. Hemde Kalp krizi geçiren bir adamın hayatını kurtararak. Alt tarafı bir teknolojik cihaz diyebilirsiniz. Zararlı yönleri... Apple Watch hayat kurtardı

Apple’ın akıllı saati Apple Watch herkesi şaşırttı diyebiliriz. Hemde Kalp krizi geçiren bir adamın hayatını kurtararak.

Alt tarafı bir teknolojik cihaz diyebilirsiniz. Zararlı yönleri fazla olan bu cihazlar bazen hayat kurtarabiliyor. Apple Watch ‘Kalp krizi uyarısı’ sayesinde bunu hayli başarmış 🙂 

Böyle düşünenlerden biri olan Scott Killian Apple Watch‘un hayatını kurtarabileceğini hiç düşünmemiş ancak birkaç hafta önce kalp krizi geçirdiğinde onun gerçek bir kurtarıcı olduğunu anlamış. Peki nasıl ? 

Avukat olan Scott Killian, işi gereği yüksek stres ile karşı karşıya ve fiziksel sağlığını korumak için spora büyük önem veriyor. Kalp krizi geçirmek için hiçbir sebebi olmadığını dile getiren Scott Killian, tıbbi sorunlarının proaktif olarak farkında olmak için bazı adımlar atarak, uykusunun takip etmek için bir Apple Watch satın almış.

Apple Watch’unu bileğine takan Scott Killian, birkaç gece önce HeartWatch adlı üçüncü taraf uygulamanın kalp atış hızının aniden yüksek düzeyde yükseldiği yönünde uyarısı ile gece 1 civarında uyanmış. Scott, kalp krizinin belirtilerinden olabilecek hafif hazımsızlık yaşadığını ancak genel olarak kendini iyi hissettiğini düşünmüş.

Apple Watch, gece ortasında kalp atış hızını dakikada 121 gösterirken normal koşullarda ortalama ölçüm seviyesinin 49 olduğunu dile getiren Scott Killian, Apple Watch’unda bu seviyeleri ilk kez gördüğünü ve tedbir amaçlı olarak acil servise gitmeye karar vermiş. 

Acil serviste EKG cihazına bağlanan Scott’un kalp atış hızı normal gözüküyormuş fakat Apple Watch ise cihazın aksine kalp atış hızının halen yüksek olduğunu gösteriyormuş. Ardından hastane kan testi yapmış ve gerçekten de durumun EKG cihazında göründüğü gibi değil tam da Apple Watch’ta göründüğü gibi olduğu farketmiş. Scott, kalp krizi geçiriyormuş ve ileri ki testlerde kalbe giden dört damarın tıkandığı tespit edilmiş.

Gerçekten de bu cihazlar hayat mı kurtarıyor sorusunu ezip geçen Apple oldu. 

100deyuz