%100

Oradan buradan şuradan yazılar…

Apple özür diledi Apple özür diledi
5
Geçtiğimiz günlerde sizlere Apple’ın eski iPhone’ların hızını bilerek düşürdüğünün ortaya çıkması ve Apple’a ilk kişisel dava açılmasıyla ilgili yazılarımızı paylaşmıştık. Ancak gündemden düşmeyen gelişmeler... Apple özür diledi

Geçtiğimiz günlerde sizlere Apple’ın eski iPhone’ların hızını bilerek düşürdüğünün ortaya çıkması ve Apple’a ilk kişisel dava açılmasıyla ilgili yazılarımızı paylaşmıştık. Ancak gündemden düşmeyen gelişmeler ardı ardına geldi. Önce Apple özür diledi ardından batarya fiyatlarını düşürdü. 

Biliyorsunuz ki iPhone kullancıları, yeni iPhone’larla gelen iOS güncellemeriyle birlikte kullanımdaki eski telefonların yavaşladığını iddia ederken bugüne kadar konu bir netlik kazanmamıştı. Ve daha sonrasında iddiaların boş olmadığı ortaya çıkmıştı. Apple her ne kadar telefonları bilerek yavaşlattığını kabul etse de buna yönelik bir çalışma girişiminde de bulunmamıştı.

Kullanıcıların büyük bir tepkisini çeken Apple’a davalar birbiri ardına gelmeye başladı. Davalar sonucunda firma geri adım atarak özür diledi ve yavaşlatılan bataryaların değişimi için bir kampanya başlatacağını duyurdu.

Apple’ın resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre, bataryalarda 50$’lık bir indirime gidiliyor ve batarya fiyatları 79$’dan 29$’a çekiliyor. 2018 yılı boyunca batarya değişim kampanyasının devam edeceğini duyuran teknoloji devi, kampanyanın iPhone 6, 6S, 7 ve SE modellerinde geçerli olduğunu ifade etti.

Tüm bunlara rağmen şirket en büyük tazminat davasıyla karşı karşıya. iPhone’ları kasıtlı olarak yavaşlatan Apple’a 1 trilyon dolarlık dava açılıyor .

Violetta Mailyan ve bir grup avukat ise Apple’a açtıkları davada rekor bir tazminat talebinde bulundu. Mailyan, cihaz yavaşlatma sebebi ile Apple’dan 999,999,999,000 dolar (Yaklaşık 4 trilyon TL) talep ediyor.

100deyuz