%100

Oradan buradan şuradan yazılar…

6 Milyon Yıl Öncesine Ait İnsanımsıların Ayak İzleri Akdeniz’de Bulundu 6 Milyon Yıl Öncesine Ait İnsanımsıların Ayak İzleri Akdeniz’de Bulundu
4.5
Bilimadamları, Girit yarımadasının Akdeniz kıyısında, insanoğlunun 5.7 milyon yıl öncesine ait ayak izlerini buldu. Bu keşfe kadar en eski insansı türlerin 2 milyon yıl... 6 Milyon Yıl Öncesine Ait İnsanımsıların Ayak İzleri Akdeniz’de Bulundu

Bilimadamları, Girit yarımadasının Akdeniz kıyısında, insanoğlunun 5.7 milyon yıl öncesine ait ayak izlerini buldu.

Bu keşfe kadar en eski insansı türlerin 2 milyon yıl öncesine dayandığı düşünülürken bulunan bu izlerin 6 milyon yıl öncesine ait olması bilime damga vurdu. Bilim ile birlikte öğreneceğimiz yeni bilgilerin sınırının olmadığı kanıtlanmış oldu.

Bulunan kalıntılar ezber bozdu. İnsanımsıların Doğu Afrika‘dan evrildiği düşünülürken ulaşılan en eski fosiller Girit’te bulunanlar bilinen her şeyi sildi. Bulgulara göre insanımsıların iki ayak üzerinde yürüyebildiği ve topuklarının fazlasıyla büyük ve geniş olduğunu gösteriyor. Büyük parmaklara sahip olmalarına rağmen pençelerinin olmaması maymundan insana doğru evrimi apaçık gösteriyor.

Per Ahlberg‘e göre bu keşif “en eski” insan evrimi ile ilgili büyük bir tartışma başlatacak.
bu yıl içerisinde 7.2 milyon yıl öncesine ait diş kalıntıları bulunmuştu. Ancak başka keşif olmaması neticesinde insanımsıya ait olduğu desteklenememişti. son buluşlaarla birlikte en eski insanımsıların neredeyse 7 milyon yıl öncesine dayandığı savı da desteklenmiş oldu.

100deyuz