%100

Oradan buradan şuradan yazılar…

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü
5
Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü. Şu son günlerde çoğu çocuğun hakları çiğnenirken onları biraz olsun gülümsetebilmek için bu hakları her birimizin öğrenmesi,... 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü. Şu son günlerde çoğu çocuğun hakları çiğnenirken onları biraz olsun gülümsetebilmek için bu hakları her birimizin öğrenmesi, öğretmesi ve herkese karşı yüksek sesle dile getirmesi gerekir. Bugün dünyanın bir çok yerinde var olan çocuk hakları ihlalleri daha da büyümekte. Savaşın ortasında kalmış çocukları unutmayın onları unutturmayın! Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü’nün önemini çocuklarınıza anlatın. Çocukların özgürce oyun oynayıp, şeker yiyebildiği ve gülümseyebildiği adil bir dünya dileğiyle…

20 Kasım, 1989 yılından bu yana Birleşmiş Milletler (BM) tarafından dünya genelinde çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerini gündeme taşımak amacıyla “Dünya Çocuk Hakları Günü” olarak kutlanıyor.

ÇOCUK HAKLARI NEDİR ? 

Çocuk hakları, kanuni veya ahlaki olarak dünyadaki tüm çocukların doğduğu andan itibaren sahip olduğu eğitim, sağlık, barınma, yaşama, fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma hakları olarak belirlenen evrensel bir kavramdır.

JANUSZ KORCZAK

Çocuk hakları konusunda tanımamız gereken asıl kişi Janusz Korczak. Leh eğitimci Korczak‘ın 1919 yılında yayınlanan “How to Love a Child” (Bir Çocuğu Nasıl Sevmeli) adlı kitabında çocuk haklarından söz etmiş ve konuyu gündeme taşımıştır.

Çocuk haklarına dair ilk metin ise 1917 yılında, Ekim Devriminin ardından Proletkult isimli sosyalist kültür örgütünün Moskova Şubesi tarafından “Çocuk Hakları Bildirgesi” ismi ile kaleme alındı.

Resmileşen ilk metin ise 1924 yılında Milletler Cemiyeti tarafından kabul edilen Cenevre Çocuk Hakları Bildirisidir. 20 Kasım 1959 tarihinde Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirisi olarak güncellemiş ve 20 Kasım 1989 tarihinde daha geniş olan Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına dair Sözleşme ile değiştirilmiştir.

ABD VE SOMALİ

Dünyanın en zengin ülkesi ABD, 1990’lı yılların ortasında sözleşmeyi imzalamış olmasına karşın, sözleşmeyi senatoya kabulü için hala getirmemiş ve sözleşme hala yürürlüğe girmemiştir. ! 🙁

Şunun da altını çizmek gerekirse ABD çocuk açlığının ve evsizliğinin en yüksek olduğu ülkelerden biri.

SÖZLEŞMEDE YER ALAN VAZGEÇİLMEZ HAKLAR 

Yaşama ve gelişme hakkı

Bir isme ve vatandaşlığa sahip olma ve bunu koruma hakkı

Sağlık hizmetlerine erişim hakkı

Eğitime erişim hakkı

İnsana yakışır bir yaşam standardına erişim hakkı

İstismar ve ihmalden korunma hakkı

Ekonomik sömürüden korunma hakkı

Uyuşturucu bağımlılığından korunma hakkı

Eğlence, dinlenme kültürel etkinlikler için zamana sahip olma hakkı

Düşünce özgürlüğü hakkı

İfade özgürlüğü hakkı

Dernek kurma özgürlükleri hakkı

Özel gereksinimleri olan çocukların hakları

Çocukların kendileriyle ilgili konularda görüşlerini dile getirme hakkı

Engelli çocukların hakları

“Her şeyden öte çocukların çocuk olmaya hakkı var” 

100deyuz