%100

Oradan buradan şuradan yazılar…

100 yılın en büyük Güneş tutulması gerçekleşti 100 yılın en büyük Güneş tutulması gerçekleşti
5
Herkesin merakla beklediği tam güneş tutulması sonunda gerçekleşti. ABD üzerinden geçen son tam Güneş tutulması 38 yıl önce gerçekleşmişti. Dünyada sadece Kuzey Amerika’da izlenebilen... 100 yılın en büyük Güneş tutulması gerçekleşti

Herkesin merakla beklediği tam güneş tutulması sonunda gerçekleşti. ABD üzerinden geçen son tam Güneş tutulması 38 yıl önce gerçekleşmişti.

Dünyada sadece Kuzey Amerika’da izlenebilen Güneş tutulmasını görebilmek için milyonlarca Amerikalı, dün Oregon’dan Güney Carolina’ya kadar inen eyaletlere hücum etti. Yaklaşık 200 milyon kişinin izlediği Güneş tutulması, bugüne dek en fazla kişinin izlediği ve fotoğrafladığı tutulma olarak tarihe geçti.

Tam Güneş tutulmasını izleyenler arasında ABD Başkanı Trump da vardı. Trump, tutulmayı Beyaz Saray’da eşi ve oğlu ile birlikte izledi.

Bazı eyaletlerde yüzde yüz, bazılarında da kısmen gözlemlenen güneş tutulması, 21 Ağustos’ta öğle saatlerinde ay dünya ile güneş arasında geçerken gerçekleşti ve yaklaşık 3 dakika boyunca güneşin ışınlarının dünyaya ulaşmasını engelledi.

Birçok kuruluş binaların terasında güneş tutulmasını izlemek için etkinlik düzenlerken, milyonlarca Amerikalı parklarda ve meydanlarda toplanarak, teleskoplarla, kameralarla ve tek kullanımlık koruyucu gözlüklerle tutulmayı şenlik havasında izledi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uydulardan, yüksek irtifa balonlarından ve araştırma uçağından NASA TV ile nefes kesen bir canlı yayın yaptı. Güneş tutulmasının ardından NASA yaptığı açıklamada, güneş tutulması yayınını 4 milyon 400 bin kişinin izlediğini bildirdi. Bu sayıyla NASA tarihinin en çok izleyici alan yayınını gerçekleştirmiş oldu.

Türkiye’den de gözlenebilecek tam güneş tutulması ise 20 Nisan 2060’da gerçekleşeceği söyleniyor.

100deyuz