%100

Oradan buradan şuradan yazılar…

10 Kasım 1938 Mustafa Kemal Atatürk’ün Ölümü 10 Kasım 1938 Mustafa Kemal Atatürk’ün Ölümü
5
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk hangi tarihte ölmüştür? Mustafa Kemal Atatürk neden ölmüştür? İşte Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümü ve ölüm sebebi hakkındaki bilgiler…... 10 Kasım 1938 Mustafa Kemal Atatürk’ün Ölümü

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk hangi tarihte ölmüştür? Mustafa Kemal Atatürk neden ölmüştür? İşte Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümü ve ölüm sebebi hakkındaki bilgiler…

Mustafa Kemal Atatürk’ün sağlık sorunları 1937 yılından itibaren sıklaşmaya başladı. Ölüm yılı olan 1938’in ilk zamanlarından Mustafa Kemal Atatürk‘e siroz hastalığı teşhisi konuldu. Türk doktorların yanı sıra Avrupa’da da alanında uzman doktorlar getirildi ve Mustafa Kemal Atatürk’e tedavi uygulanmaya başlandı. 

Mustafa Kemal Atatürk, 1 Kasım 1938 tarihinde TBMM’nin açılışına hastalığı sebebiyle katılamadı.

Fakat uygulanan tedavilere ne yazık ki cevap veremeyen Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 Perşembe günü sabahı saat 09:05’te İstanbul’un Beşiktaş ilçesi sınırlarında yer alan Dolmabahçe Sarayı’nda son nefesini vererek hayata gözlerini yumdu.

16 Kasım 1938 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk‘ün tabutu, Türk bayrağı ile örtülmüş bir katafalk üzerine konuldu ve Dolmabahçe Sarayı’ndaki büyük tören salonuna yerleştirildi. Mustafa Kemal Atatürk‘ü son kez görmek isteyen herkes Dolmabahçe Sarayı’na geldi.

Mustafa Kemal Atatürk‘ün cenazesi 20 Kasım 1938 tarihinde çok büyük bir tören, acı ve hüzünle başkent Ankara’ya gönderildi. 

Mustafa Kemal Atatürk‘ün cenazesi 21 Kasım 1938 günü Ankara’da düzenlenen görkemli bir tören eşliğinde geçici olarak Ankata Etnografya Müzesi’ne kaldırıldı.

Törende halkın ve önemli Türk isimlerin yanı sıra dünyanın dört bir yanından gelen birçok yabancı askeri birlik de bulunuyordu.

Anıtkabir neden yapılmıştır? Anıtkabir ne zaman yapılmıştır?

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’da yer alan Anıtkabir, Mustafa Kemal Atatürk‘ün anıt mezarıdır. 10 Kasım 1953 günü Mustafa Kemal Atatürk‘ün cenazesi kendisi için yaptırılan Anıtkabir’e taşınmıştır ve ebedi olarak toprağa verilmiştir. 

Anıtkabir’in yapımına 9 Ekim 1944 tarihinde başlanmış, 1 Eylül 1953 yılında yapımı tamamlanmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk vasiyetindeki varlığını kime bırakmıştır?

Mustafa Kemal Atatürk, tüm mal varlığını Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’na bağışlamıştır.

 

100deyuz